Stowarzyszenie przyjaciół osób z autyzmem

O Stowarzyszeniu słów kilka….

Stowarzyszenie przyjaciół osób z autyzmem "Nie z tej bajki" zostało powołane do życia Uchwałą Walnego Zgromadzenia Członków na zebraniu założycielskim w dniu 21.06.2009 r. Miało to miejsce po pikniku integracyjnym zorganizowanym z okazji otwarcia świetlicy terapeutycznej dla dzieci z autyzmem przy ul. Międzynarodowej 47a w Warszawie, prowadzonej przez Stowarzyszenie Terapeutów.

Stowarzyszenie – jak nazwa wskazuje – skupia rodziców, terapeutów oraz przyjaciół osób z autyzmem. Jako jednostka pozarządowa ma możliwość pozyskiwania środków na realizację różnorodnych zadań z funduszy strukturalnych i samorządowych. Od kilku lat realizuje różnorodne projekty, za równo dla swoich podopiecznych, jak i dla innych dzieci z Ochoty.

Wśród beneficjentów realizowanych działań znajdują się także uczniowie naszej szkoły. Prowadzący zajęcia to pedagodzy i terapeuci, których pasją jest praca z dziećmi z całościowymi zaburzeniami rozwojowymi. Wielu z nich to nauczyciele naszej szkoły :)

Stowarzyszenie zrealizowało mnóstwo ciekawych projektów, m.in. :

• „Dzień bajki. Spotkania ze skrzatami z tej i nie z tej bajki” (2010) – integracyjne święto, podczas którego, poza czystą rozrywką, pokazywane były i omawiane w przystępnej formie warsztatów „doświadczania autystycznego świata” problemy dzieci z autyzmem, pokazywane dla ich zdrowych rówieśników. Partnerem projektu był Ośrodek Kultury Ochoty oraz Zespół Szkół Specjalnych Nr 92
    w Warszawie.

• „Przyjaciel potrzebny od zaraz” - cykl zajęć z arteterapii dla dzieci z autyzmem i z rodzin zagrożonych alkoholizmem – prowadzone przez Centrum Twórczej Edukacji i Terapii Hulajnoga, przy współpracy Wydziału Pomocy Społecznej dzielnicy Włochy (2010).

• „Od A od Z. Od autyzmu do Zespołu Aspergera. Vademecum dla nauczycieli” – projekt edukacyjny dla nauczycieli dot. terapii i edukacji dzieci z autystycznego spektrum, realizowany w partnerstwie ze stołecznym Biurem Edukacji (2011).

• „Popatrz, dotknij, posłuchaj, poczuj - do integracji przez sztukę. Edukacja kulturalna dla dzieci autystycznych oraz prezentacja ich amatorskiej twórczości artystycznej mieszkańcom Warszawy”. Projekt obejmował zajęcia arteterapii, muzykoterapii i choreoterapii przy udziale terapeutów z ZSS Nr 92 oraz instruktorów sztuki z samorządowego Ośrodka Kultury Ochoty (2011).

• „W co grają ludzie? – nauka aktywnej integracji dla dzieci ze spektrum zaburzeń autystycznych oraz niepełnosprawnością intelektualną ...” (2012)

• „Jak się nie przewrócisz, to się nie nauczysz” – nauka jazdy na nartach szansą integracji społecznej dla dzieci z autyzmem oraz niepełnosprawnością intelektualną (2012 i 2013)

• „Pływać każdy może” – nauka aktywnej integracji i rehabilitacji społecznej dla dzieci z autyzmem oraz niepełnosprawnością intelektualną w warunkach zajęć na basenie(2012)

• „Bezpieczne i wesołe wakacje nad wodą…” - piknik integracyjny z pływaniem na kajakach dla dzieci z autyzmem i ich zdrowych rówieśników, dotacja z Wydziału. Sportu dzielnicy Ochota m. st. Warszawy (2012)

• „Zatańczyć, jak ci z Mazowsza - nauka tańców regionalnych dla dzieci z autyzmem i niepełnosprawnością intelektualną" (2012)

• „Przyjemne z pożytecznym. Trening umiejętności społecznych dla dzieci ze spektrum zaburzeń autystycznych podczas cyklu zajęć praktycznych prowadzonych w środowisku lokalnym w Dzielnicy Ochota” (2012).

•  „Motyl. Po drugiej stronie szyby – musical o autyzmie”- grant EU z programu Młodzież w działaniu. Prapremiera musicalu miała miejsce podczas Jubileuszu 95-lecia szkoły.

Linki do nagrania z premiery musicalu:

https://www.youtube.com/watch?v=YMcu2js84Cg (część 1)

https://www.youtube.com/watch?v=5VP5-VQHe6k (część 2)

https://www.youtube.com/watch?v=j9_PBOei-Dg  (część 3)

Więcej zdjęć z tego projektu można zobaczyć na fanpage'u projektu

Pod tym linkiem znajdziecie Państwo, reportaż z realizacji tego projektu:
    Motyl po drugiej stronie szyby - reportaż

• Robienie zdjęć jesiennej Ochocie było zadaniem uczestników warsztatów fotograficznych w projekcie "Myślimy obrazami". Był on realizowany w październiku 2013 r, a został dofinansowany przez Wydział Spraw Społecznych i Zdrowia dzielnicy Ochota.
    "Myślimy obrazami…" – cykl zajęć fotograficznych z aktywizacją społeczną
    i zawodową dla dzieci ze spektrum zaburzeń autystycznych polegał na nauce technik fotografowania, kadrowania, selekcji ujęć i komputerowej obróbki zdjęć. Po zakończeniu goście mogli obejrzeć prace swoich dzieci na wernisażu.

• Kolejny finisaż odbył się 28 października 2013 roku. W szkole na Szczęśliwickiej. Tym razem catering przygotowała ekipa "Nie z tej bajki". Nasze dzieci robiły prawdziwe sushi na oczach zaproszonych gości, roznosiły posiłki i napoje oraz - w ramach małej poligrafii - drukowały pamiątkowe zdjęcia.
    Projekt nazwał się "Przyjaciel wie, ile wart jest sam" – cykl zajęć praktycznych podnoszących kompetencję społeczną dzieci ze spektrum zaburzeń autystycznych oraz budujących empatię u ich zdrowych rówieśników. Był znacząco dofinansowany przez Biuro Edukacji m. st. Warszawy.