Sala doświadczania świata

Terapia Snoezelen czyli Sala Doświadczania Świata

Czym jest terapia Snoezelen?

Terapia Snoezelen wywodzi się z Holandii, a za jej twórców uważa się Klaasa Schenk’a, Niels’a Snoek’a i Rein’a Stamps’a. Termin Snoezelen w wolnym tłumaczeniu oznacza „ostrożne poznawanie otoczenia”.

Sala Doświadczania Świata jest miejscem, w którym dzieci poddawane są wielozmysłowej stymulacji. Poprzez stworzenie specjalnie zaprojektowanego pomieszczenia i odpowiednie go wyposażenie stwarzamy możliwość kreowania nowych, niecodziennych doznań, możliwych do osiągnięcia tylko tam.

Jak pracujemy?

W pracy terapeutycznej kierujemy się ośmioma zasadami opracowanymi przez jednych z najważniejszych propagatorów idei Snoezelen Jana Hulsege i Ad Verheul z godnie, z którymi:

1. W Sali Doświadczania Świata panuje odpowiednia atmosfera stwarzająca warunki do odpoczynku, relaksu i zabawy.

2. Uczestnicy terapii swobodnie eksplorują otoczenie.

3. Uczestnicy terapii pracują we własnym tempie.

4. Terapia trwa tyle czasu, ile potrzebuje podopieczny a decyzja o pozostaniu bądź też o opuszczeniu sali należy do niego.

5. Terapia w Sali odbywa się systematycznie, przez co pozwala dziecku uporządkować i zorganizować tygodniowy program pracy w szkole.

6. Pobyt w Sali pozwala na dostarczenie pożądanych bodźców i eliminację bodźców zbędnych, przeszkadzających i zakłócających percepcję dziecka.

7. Uczestnicy terapii otoczeni są wsparciem i opieką ze strony terapeuty, który pozwala na realizacje nawet najdziwniejszych pomysłów.

8. Prowadzący terapię odpowiednio przygotowują otoczenie i towarzyszą uczestnikom terapii tak, aby otoczyć dzieci opieką i dać poczucie bezpieczeństwa.

Paulina Mosur